Ruby & Friends vender tilbage til Den Røde Plads

For tredje gang inviterer den urbane Ruby & Friends Festival til to dages levende musikoplevelser den 10.–11. juli 2025 på Den Røde Plads, Nørrebro. Festivalen fokuserer på progressiv musik med et internationalt islæt – fra jazztunge beats til neo-soul og hiphop‑inspirerede rytmer – alt til en pris, så alle kan deltage.

Festivalen, som drives non-profit af Jazz til Gården og Gaden, ledes af Tine Bruhn med støtte fra lokale samarbejdspartnere som Roots & Jazz og Nørrebro Bryghus. Dagsbilletter ligger fortsat på kun 150 kr. for at gøre kulturoplevelsen tilgængelig for unge såvel som erfarne koncertgængere

Festivalchefen, Tine Bruhn, forklarer, at formålet er at give Nørrebros multikulturelle beboere og besøgende adgang til høj kvalitet og ny musik:

“Vi ønsker at præsentere levende musik, der er tilgængelig for alle… især for yngre generationer, som ikke typisk lytter til jazz”

Pladsen – placeret ved det kombinerede bibliotek og Nørrebrohallen – danner en levende ramme, hvor lokale, nationale og internationale frivillige samles om både musik og fællesskab .


🔗 Læs mere og køb billet

Du kan finde detaljer om programmet og billetkøb på Københavns Kommunes officiel information:

Ruby & Friends Festival 10.–11. juli 2025 på Den Røde Plads
– med dagsbilletter til 150 kr. læs her: gaffa.dk+3kk.dk+3musikklubben.dk+3


✅ Kort overblik

Hvad Detajler
Dato 10.–11. juli 2025
Sted Den Røde Plads, Nørrebro
Pris 150 kr. pr. dagsbillet
Udbydere Jazz til Gården og Gaden + frivillige
Musikstil Progressiv jazz, neo-soul, hiphop-inspireret

Festivalens kombination af musikalsk kvalitet, lokal forankring og kulturel mangfoldighed gør Ruby & Friends til en oplagt sommeroplevelse på Nørrebro. Hvis du vil være sikker på gode musikoplevelser i sommermåneden juli, er dette et must.

Kilde

Foto: ABW